Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym, z wizyty Prezydenta miasta Opavy w maju 2015.
Film dostępny jest w adresie: https://www.youtube.com/watch?v=DT_eBfQYb1M&index=1&list=UUoIou1cLocI2tpcrE1h1smQ
Zapraszamy na nasza dedykowana stronę z szkoleniami: HTTP://AHOJ.EDU.PL
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym, z wizyty Prezydenta miasta Opavy w maju 2015.
Film dostępny jest w adresie: https://www.youtube.com/watch?v=DT_eBfQYb1M&index=1&list=UUoIou1cLocI2tpcrE1h1smQ
W dniach 30 maja - 1 czerwca 2014 r. odbył się kurs języka czeskiego, zorganizowany przez Biuro Tłumaczeń Translavia w ramach współfinansowanego ze środków europejskich projektu: „Edukacja specjalistów z zakresu zarządzania terenami pogórniczymi na pograniczu polsko-czeskim”. Kurs prowadzono na terenie Republiki Czeskiej w miejscowości Horní Lomná, wzięła w nim udział pięćdziesięcioosobowa grupa studentów, doktorantów i wykładowców z Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Kurs obejmował 20 godzin lekcyjnych podczas których słuchacze w kreatywny i niebanalny sposób zapoznawali się z językiem i kulturą Czech. Prowadziła go czteroosobowa polsko-czeska grupa lektorów, korzystano z materiałów autorskich, prezentujących takie zagadnienia jak: zapoznawanie i przedstawianie się, orientacja w terenie, restauracja, hotel, zakupy.
Celem kursu było przekazanie sporej dawki praktycznej wiedzy w sposób jak najciekawszy i najprzystępniejszy. Zwracano uwagę nie tylko na podobieństwa, ale i uczulano na różnice pomiędzy językiem polskim i czeskim. Priorytetem było przygotowanie uczestników do odnalezienia się w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych. W związku z faktem, że kurs odbywał się w Czechach, słuchaczy od pierwszych zajęć zachęcano do aktywnego używania języka np. podczas zamawiania potraw i napojów w restauracji hotelowej. Każdy dostał również zadanie do wykonania np. uzyskanie konkretnej informacji od czeskich pracowników hotelu. Słuchacze samodzielnie przygotowywali słowniczki „fałszywych przyjaciół" czyli słów zdradliwych, układali menu czeskiej restauracji, wcielali się w rolę turysty pytającego o drogę, tworzyli plakaty zachęcające do wizyty w Czechach, planowali własne wycieczki. W programie zajęć znalazły się takie pozycje jak: czeskie karaoke, degustacja czeskich specjałów, liczne gry utrwalające nowe słownictwo.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3138444 minuta 11:11 do 16:05
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się reportażem telewizji Silesia z roku 2008, dostępnego w adresie: http://www.tvs.pl/informacje/czeska-jazda-2008-10-13